KOLEJNA NOC

Dokładnie. To kolejna noc, kiedy przykładam głowę do poduszki, a sen jednak nie nadchodzi. Mimo intelektualnego zmęczenia, fizycznego wyczerpania – umysł pozostaje, niezmiennie, ciągle pracującym młynem: mielącym emocje, myśli, słowa, wydarzenia. Nadaje rangi każdemu szczegółowi, poddaje analizie każdy okruch, bada najmniejsze cząstęczki. Wszystko po to, by postawić kilka hipotez, nakreślić wiele teorii. Niepewnych, łatwych do obalenia, budzących wiele wątpliwości, trudnych do udowodnienia. Każda z nich może być odpowiedzią na obecną sytuację. Nie wszystkie z nich się wykluczają wzajemnie. Mało znajdzie się takich, które dopełnią obraz jako niezależne byty.

Niezliczone scenariusze. Dojmująca niepewność. Podważająca autorytet niewiedza. Zagadkowe jutro. Przemijająca chwila. Brak podpowiedzi odnośnie kolejnego kroku. Zaufanie, że będzie dobrze. Bo musi być. Na tym polega zaufanie.

O niebo łatwiej jest podejmować decyzje w momencie, gdy da się rozpoznać to, czego się pragnie. Wtedy pewnymi wskazaniami stają się emocje. Uczucia z automatu odrzucają niektóre drogi. Przy wyborze jednej z dwóch skrajnych, całkowicie rozbieżnych dróg można po prostu zaufać sumieniu, które daje pewność, że nie postąpimy wbrew sobie. W chwilach podejmowania decyzji o wyłącznie własnym życiu wystarczy bazować na wiedzy o sobie, by wybrać tę jedną, najlepiej dopasowaną możliwość.

Też o ile bardziej dopracowana jest strategia, gdy operujemy na znanym, stabilnym gruncie. Nasze rewiry budują naszą pewność, siebie i znajomości otoczenia. Pozwalają lepiej orientować się w chwilach, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Szybciej możemy podejmować nietuzinkowe decyzje, przy czym ciężej nas zaskoczyć sytuacjami kryzysowymi. W końcu wiedzieliśmy na jakie trudności można natrafić, z częścią może nawet już się zetknęliśmy.

Co zrobić, jeśli informacji jest niewiele? Czym się kierować, gdy trwa się w pewnym zawieszeniu? Którą stronę obrać, jeśli nie występuje w naszym sercu jawna polaryzacja pomiędzy tym, co słuszne, a tym co nam zaszkodzi? Jak poradzić sobie z jakąś nadzieją, oczekiwaniem, kiedy nie wiemy co konkretnie ma się wydarzyć? Jak ufać sobie, jeśli bazujemy na samym przeczuciu?

Dzień miał przynieść odpowiedzi. Zamiast tego trwam, ale dalej w pewnej nijakości. Bez serca dyktującego kroki, bez pewnego siebie rozumu, który dobrze szacuje potencjalne zagrożenia i dostrzega możliwości, bazując na wiedzy i doświadczeniu. To chyba nowa sytuacja – kiedy całkowicie nie umiem sobie wyobrazić, co może wydarzyć się dalej. A wyobraźnie mam prężną, często przekraczającą granice prawdopodobnych, potencjalnych wydarzeń.

Podejmuje jakieś konkretne kroki – ale mam wrażenie, że na oczach mam opaskę. Staram się ufać temu, że w tym wszystkim jestem prowadzona za rękę, a jako wsparcie mam niezawodny GPS, który za każdym razem, gdy zbłądze, potrafi wyznaczyć nową trasę. Do celu. Lub celów. Pośrednich, spontanicznych, dynamicznych, rozwojowych, pełnych niespodzianek i pewnych w niepewności, z czym zostaniemy przywitani. W tym wszystkim próbuję odnaleźć siłę. By pomimo tego, że te kierunki mogą się zmieniać, że nie raz wejde w jakąś kałużę, której nie zauważyłam, że z pewnością kilka razy dojdę na skraj uliczki, która okaże się ślepa, wielokrotnie nałożę drogę – to jakoś dotrę do tego celu, celów, punktu czy punktów.

Zdecydowanie – te pojedyncze przebłyski, które dają nadzieję są dziwne. Niejasne. Nie można ich zinterpretować, stać się czegoś pewnym. W sumie dokładnie tak ostatnio wygląda moje szukanie odpowiedzi. Odkrywam kolejne stronice, zapisane językiem złożonym, splątanym, głębokim. Wrażliwym. Na to, kto czyta, i na to, czego szuka. Mądrym i prostym. Trafionym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s